Akrylátová či smaltovaná vaňa?

Mnohí dávajú v rámci oddychu prednosť relaxovaniu vo vani. Zvlášť po namáhavom pracovnom dni je telý kúpeľ na nezaplatenie. Vaňa slúži ako miesto očisty, hygieny. Zároveň je aj miestom oddychu , preto je dôležitý výber materiálu a typu vane.

Materiály používané na výrobu vaní

Vane sa vyrábajú z rôznych druhov materiálov. Ale ktorý si vybrať? Na trhu prevažujú akrylátové a smaltované vane. Pre náročnejších zákazníkov je určený Quaryl, drevo, živica alebo liate materiály, napríklad terazzo.

Akrylátové vane

Akrylátové vane majú citlivejší a jemnejší povrch ako smaltované. Zvýšenú opatrnosť treba venovať čisteniu. Nepoužívať abrazívne prostriedky, ani iné tvrdé materiály. Pri ľahšom poškodení či poškriabaní je možné vaňu prebrúsiť a vyleštiť. Životnosť je výrobcami udávaná na viac než 30 rokov. Na dotyk sú príjemnejšie, teplejšie a povrch nechladí. Veľkou výhodou je množstvo variácií, tvarov a rozmerov .

Rada na záver: pri montáži akrylátovej vane je dôležitá precíznosť osadenia, keďže vaňa nie je samonosná a mohla by sa deformovať.

Smaltované vane

Smaltované klasické vane sa vyrábajú lisovaním hlbokoťažného oceľového plechu. Smalt je materiál, ktorý je svojím zložením a technológiou výroby podobný sklu. Je oveľa tvrdší ako akrylát a nemožno ho poškriabať bežne používanými predmetmi. Z cenového hľadiska sú vane so smaltovanou úpravou dostupnejšie. Smalt sa však môže nárazom predmetu odlúpiť a takisto máte na výber len z klasického obdĺžnikového prevedenia. V úžitkových vlastnostiach ani v údržbe sa veľmi nelíšia. Snáď možno jeden rozdiel je v tom, že povrch smaltovanej vane je na dotyk chladnejší ako povrch vane akrylátovej.

Vane z liateho mramoru

V posledných rokoch sa na slovenský trh vracajú aj vane z liateho mramoru. Charakteristické sú svojou odolnosťou voči poškodeniu i vysokou stabilitou. Nevýhodou týchto výrobkov je vysoká hmotnosť. Liaty mramor však dokáže veľmi dobre držať teplo, voda pomalšie chladne a tak je možné vychutnať si dlhý kúpeľ v horúcej vode. Navštívte kúpeľňové štúdio. Naši predajcovia vám odborne poriadia a ukážu rôzne typy vaní. Povedia vám ako sa vyvarovať chybám, ktorých by ste sa ľahko mohli nesprávnym výberom dopustiť.

Pridané dňa: Jan 05, 2016